2019 UAA Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
August
Fri. 30 Marywood   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  SUNY Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, NY
  Fontbonne   Washington (Mo.)   4:00 PM
  Concordia Wisconsin   Chicago   4:00 PM
  Gargoyle Classic
  Guilford   Emory   4:30 PM
  Emory Classic
  Westfield St.   Brandeis   5:00 PM
  Springfield Invitational @ Springfield, Mass. (Springfield University)
  Kenyon   Case Western Reserve   5:30 PM
  Spartans Invitational
  Johnson & Wales (RI)   Emory   7:00 PM
  Emory Classic
  Stockton   Rochester (N.Y.)   7:00 PM
  SUNY Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, NY
  Denison   Carnegie Mellon   7:30 PM
  @ Case Western Reserve
  Buffalo State   New York U.   8:00 PM
  Hendrix   Washington (Mo.)   8:00 PM
  Wis.-Stevens Point   Chicago   9:00 PM
  Gargoyle Classic
Sat. 31 Denison   Case Western Reserve   10:00 AM
  Spartans Invitational
  Rochester (N.Y.)   Western New Eng.   10:00 AM
  SUNY Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, NY
  Carnegie Mellon   Utica   11:00 AM
  Wheaton (Mass.)   New York U.   12:00 PM
  DePauw   Chicago   12:00 PM
  Gargoyle Classic
  Keene St.   Brandeis   1:00 PM
  @ Springfield, Mass. (Springfield College)
  North Park   Washington (Mo.)   1:30 PM
  Carnegie Mellon   Kenyon   2:00 PM
  Bethany (W.V.)   Case Western Reserve   2:00 PM
  Sewanee   Emory   3:00 PM
  Emory Classic
  St. Lawrence   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  SUNY Cortland Red Dragon Classic @ Cortland, NY
  Texas-Dallas   Chicago   3:00 PM
  Gargoyle Classic
  Brandeis   Springfield   3:30 PM
  Springfield Invitational
  Cornell College   Washington (Mo.)   3:30 PM
 
September
Tue. 3 New York U.   Arcadia   7:00 PM
Wed. 4 St. Vincent   Carnegie Mellon   7:00 PM
  Ill. Wesleyan   Washington (Mo.)   8:00 PM
Fri. 6 Chris. Newport   Emory   3:00 PM
  @ Rome, GA
  Medaille   Rochester (N.Y.)   4:00 PM
  UR Invitational
  Washington (Mo.)   Dominican (Ill.)   4:00 PM
  @ Dubuque, Iowa
  DeSales   Brandeis   5:00 PM
  Coast Guard Invitational @ New London, Conn. (Conn. College)
  Carnegie Mellon   Swarthmore   5:00 PM
  John Carroll   Case Western Reserve   5:30 PM
  CWRU Invitational
  Cortland   Rochester (N.Y.)   8:00 PM
  UR Invitational
  Stockton   New York U.   8:00 PM
  Washington (Mo.)   Wartburg   8:00 PM
  @ Dubuque, Iowa
Sat. 7 Muskingum   Case Western Reserve   10:00 AM
  @ CWRU Invitational
  Carnegie Mellon   Ithaca   11:00 AM
  SUNY Canton   Rochester (N.Y.)   11:00 AM
  UR Invitational
  Brandeis   Johnson & Wales (RI)   11:00 AM
  @ New London, Conn. (Conn. College)
  Washington (Mo.)   Gust. Adolphus   11:00 AM
  Loras Invite @ Dubuque, Iowa
  Skidmore   New York U.   12:00 PM
  Washington (Mo.)   Loras   1:00 PM
  Geneseo   Case Western Reserve   2:00 PM
  CWRU Invitational
  Covenant   Emory   3:00 PM
  @ Rome, GA
  Brandeis   Connecticut Col.   3:00 PM
  Connecticut College/Coast Guard Tournament
  St. John Fisher   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  UR Invitational
  Springfield   New York U.   4:00 PM
  Emory   Berry   5:00 PM
  Berry National Invitational
  Carnegie Mellon   Juniata   6:00 PM
  ASICS Invitational
Tue. 10 Rochester (N.Y.)   Geneseo   6:00 PM
  Westminster (Mo.)   Washington (Mo.)   8:00 PM
Wed. 11 Mount Union   Case Western Reserve   7:00 PM
  Chicago   Ill. Wesleyan   8:00 PM
Fri. 13 Claremont-M-S   Emory   1:15 PM
  East to West Battle @ St. Louis, MO
  Case Western Reserve   Susquehanna   2:00 PM
  DoubleTree Invitational at Carnegie Mellon @ Pittsburgh, Pa.
  Case Western Reserve   Scranton   4:00 PM
  CMU Tournament @ Pittsburgh, Pa. (Carnegie Mellon Univ.)
  Susquehanna   Carnegie Mellon   4:00 PM
  DoubleTree Invitational at Carnegie Mellon
  Emory   Juniata   5:45 PM
  East to West Battle @ St. Louis, MO
  New York U.   Gettysburg   6:00 PM
  @ Union, N.J.
  Rochester (N.Y.)   Brockport   6:30 PM
  Brockport Invitational
  Bates   Brandeis   7:00 PM
  New York U.   Moravian   8:00 PM
  @ Union, N.J.
  Wash. & Jeff.   Carnegie Mellon   8:00 PM
  Claremont-M-S   Washington (Mo.)   8:00 PM
  East to West Battle
Sat. 14 Case Western Reserve   Wash. & Jeff.   11:00 AM
  CMU Tournament @ Pittsburgh, Pa. (Carnegie Mellon Univ.)
  Hope   Carnegie Mellon   11:00 AM
  Trinity (Tex.)   Washington (Mo.)   11:00 AM
  Ithaca   Rochester (N.Y.)   11:30 AM
  Brockport Invitational @ Brockport, NY
  New York U.   Lycoming   12:00 PM
  @ Union, N.J.
  Dubuque   Chicago   12:00 PM
  Cal Lutheran   Emory   12:15 PM
  East to West Battle @ St. Louis, MO
  Worcester St.   Brandeis   1:00 PM
  @ Amherst, Mass. (Amherst College)
  New York U.   Kean   2:00 PM
  @ Union, N.J.
  Rochester (N.Y.)   Hamilton   2:00 PM
  Brockport Invitational @ Brockport, NY
  Brandeis   Amherst   3:00 PM
  Case Western Reserve   Hope   3:00 PM
  CMU Tournament @ Pittsburgh, Pa. (Carnegie Mellon Univ.)
  Muskingum   Carnegie Mellon   5:00 PM
  North Park   Chicago   5:00 PM
  Cal Lutheran   Washington (Mo.)   5:45 PM
Tue. 17 Houghton   Rochester (N.Y.)   7:00 PM
Wed. 18 Baldwin Wallace   Case Western Reserve   7:00 PM
  Point Park   Carnegie Mellon   7:00 PM
  Mt. St. Vincent   New York U.   7:00 PM
  Calvin   Chicago   7:00 PM
Sat. 21 Emory *   Brandeis   12:00 PM
  UAA Round Robin 1
  New York U. *   Chicago   12:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
  Rochester (N.Y.) *   Carnegie Mellon   12:00 PM
  UAA Round Robin 1 @ Waltham, MA
  Washington (Mo.) *   Case Western Reserve   2:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
  Carnegie Mellon *   Brandeis   2:00 PM
  UAA Round Robin 1
  Rochester (N.Y.) *   Emory   2:00 PM
  UAA Round Robin I @ Boston, MA
  Washington (Mo.) *   New York U.   4:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
  Case Western Reserve *   Chicago   4:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass. (Brandeis Univ.)
Sun. 22 Case Western Reserve *   New York U.   10:00 AM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass. (Brandeis Univ.)
  Rochester (N.Y.) *   Brandeis   10:00 AM
  UAA Round Robin 1
  Carnegie Mellon *   Emory   12:00 PM
  UAA Round Robin I @ St. Louis, MO
  Washington (Mo.) *   Chicago   12:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
Thu. 26 Oglethorpe   Emory   6:00 PM
  New York U.   Lehman   7:00 PM
Fri. 27 Rochester (N.Y.)   St. Vincent   5:00 PM
  Juniata Tournament @ Huntingdon, PA
  Roger Williams   Brandeis   6:00 PM
Sat. 28 Carnegie Mellon   Otterbein   1:00 PM
  Case Western Reserve   Oberlin   2:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Johns Hopkins   2:00 PM
  Juniata Tournament @ Huntingdon, PA
  Carnegie Mellon   Mount Union   3:00 PM
  @ Westerville, Ohio
  Rochester (N.Y.)   Messiah   4:00 PM
  Juniata Tournament @ Huntingdon, PA
  Aurora   Chicago   5:00 PM
  New York U.   Ithaca   6:00 PM
 
October
Tue. 1 Washington (Mo.)   Webster   8:00 PM
Wed. 2 Lee   Emory   6:00 PM
Thu. 3 WPI   Brandeis   6:00 PM
  New York U.   Hunter   6:00 PM
Sun. 6 Case Western Reserve *   Brandeis   10:00 AM
  UAA Round Robin #2 @ Atlanta, Ga. (Emory Univ.)
  Rochester (N.Y.) *   New York U.   10:00 AM
  UAA Round Robin 2 @ Atlanta, GA
  Washington (Mo.) *   Emory   12:00 PM
  UAA Round Robin #2
  Case Western Reserve *   Carnegie Mellon   12:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Atlanta, Ga. (Emory Univ.)
  Brandeis *   Chicago   12:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Atlanta, Ga.
  Washington (Mo.) *   Rochester (N.Y.)   2:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Atlanta, Ga.
  Carnegie Mellon *   Chicago   2:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Atlanta, Ga.
  New York U. *   Emory   2:00 PM
  UAA Round Robin II
Thu. 10 Birmingham-Southern   Emory   6:00 PM
  Heidelberg   Case Western Reserve   7:00 PM
  Montclair St.   New York U.   7:00 PM
Fri. 11 Dallas   Washington (Mo.)   8:00 PM
Sat. 12 Brandeis   Babson   11:00 AM
  Tri-Match
  New York U.   Farmingdale State   11:00 AM
  Endicott   Brandeis   1:00 PM
  @ Wellesley, Mass. (Babson College)
  Misericordia   New York U.   1:00 PM
  @ Farmingdale, NY
  Lakeland   Washington (Mo.)   1:00 PM
  Chicago   Elmhurst   1:00 PM
  Susquehanna   Rochester (N.Y.)   1:30 PM
  @ Fredonia, N.Y.
  Monmouth (Ill.)   Washington (Mo.)   3:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Fredonia   4:00 PM
Tue. 15 Emory   Covenant   6:00 PM
  Baruch   New York U.   7:00 PM
  Carthage   Chicago   8:00 PM
Wed. 16 Rochester Inst.   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
  Tufts   Brandeis   7:00 PM
  Case Western Reserve   Hiram   7:00 PM
Fri. 18 Hendrix   Emory   5:00 PM
Sun. 20 Emory *   Case Western Reserve   10:00 AM
  UAA Round Robin #3
  Rochester (N.Y.) *   Chicago   10:00 AM
  UAA Round Robin #3 @ Cleveland, Ohio
  Rochester (N.Y.) *   Case Western Reserve   12:00 PM
  UAA Round Robin #3
  Washington (Mo.) *   Brandeis   12:00 PM
  UAA Round Robin 3 @ Cleveland, Ohio. (Case Western Reserve University)
  New York U. *   Carnegie Mellon   12:00 PM
  Washington (Mo.) *   Carnegie Mellon   2:00 PM
  UAA Round Robin #3 @ Cleveland, Ohio
  Chicago *   Emory   2:00 PM
  UAA Round Robin #3 @ Cleveland, Ohio
  New York U. *   Brandeis   2:00 PM
  UAA Round Robin 3 @ Cleveland, Ohio. (Case Western Reserve University)
Wed. 23 Rochester (N.Y.)   Nazareth   6:00 PM
  Wheaton (Ill.)   Chicago   8:00 PM
Fri. 25 St. Mary's (Ind.)   Emory   5:30 PM
  Emory Invitational
  New York U.   Fredonia   6:00 PM
  @ Rochester, NY
  Washington (Mo.)   Wis.-Platteville   6:00 PM
  Holiday Inn Express Classic III @ Bloomington, Ill.
  New York U.   Rochester Inst.   8:00 PM
  Washington (Mo.)   Augustana (Ill.)   8:30 PM
  Holiday Inn Express Classic III @ Bloomington, Ill.
Sat. 26 Brandeis   Emerson   11:00 AM
  Tri-Match
  Roanoke   Emory   11:00 AM
  Emory Invitational
  New York U.   Cortland   11:00 AM
  @ Rochester, NY
  Carnegie Mellon   Westminster (Pa.)   12:00 PM
  Manhattanville   Brandeis   1:00 PM
  Tri-Match @ Boston, Mass. (Emerson College)
  New York U.   Nazareth   1:00 PM
  @ Rochester, NY
  Chicago   Hope   2:00 PM
  DePauw   Case Western Reserve   3:00 PM
  @ Delaware, Ohio (Ohio Wesleyan Univ.)
  Wis.-Whitewater   Emory   4:00 PM
  Emory Invitational
  Case Western Reserve   Ohio Wesleyan   5:00 PM
  Alma   Chicago   6:00 PM
  @ Holland, Mich.
Sun. 27 Susquehanna   Emory   1:30 PM
  Emory Invitational
Thu. 31 Wellesley   Brandeis   7:00 PM
 
November
Fri. 1 Hiram   Carnegie Mellon   3:00 PM
  Montclair St.   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
  NY Regional Challenge @ Henrietta, NY
  Berry   Emory   7:00 PM
  Emory National Invitational
  Southwestern (Tex.)   Carnegie Mellon   7:30 PM
Sat. 2 Wooster   Case Western Reserve   11:00 AM
  Senior Day
  Geneseo   Carnegie Mellon   11:00 AM
  Centre   Washington (Mo.)   11:00 AM
  Wittenberg   Emory   12:30 PM
  Emory National Invitational
  Brandeis   Mass.-Boston   1:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Fredonia   1:00 PM
  NY Regional Challenge @ Henrietta, NY
  Millikin   Washington (Mo.)   1:15 PM
  Chicago   Wis.-Eau Claire   2:00 PM
  Youth Night
  Washington and Lee   Emory   3:00 PM
  Emory National Invitational
  Buffalo State   Case Western Reserve   3:00 PM
  Senior Day
  Ohio Wesleyan   Carnegie Mellon   6:30 PM
Tue. 5 Washington (Mo.)   Greenville   8:00 PM
Fri. 8 Case Western Reserve *   TBA   TBA
  UAA Championships @ Chicago, Ill. (Univ. of Chicago)
  UAA Quarterfinals   Emory   TBA
  @ Chicago
  TBA *   Brandeis   TBA
  UAA Championships @ Chicago, Ill. (University of Chicago)
  UAA Semifinals   Emory   TBA
  UAA Semifinals @ Chicago
  Washington (Mo.)   TBA   TBA
  UAA Championships @ Chicago, Ill.
  UAA Championship   Carnegie Mellon   TBA
  TBA   Chicago   TBA
  UAA Championship
Sat. 9 TBA *   Brandeis   TBA
  UAA Championships @ Chicago, Ill. (University of Chicago)
  Case Western Reserve *   TBA   TBA
  UAA Championships @ Chicago, Ill. (Univ. of Chicago)
  Washington (Mo.)   TBA   TBA
  UAA Championships @ Chicago, Ill.
  TBA   Chicago   TBA
  UAA Championship
  UAA Championship   Emory   2:00 PM
  UAA Championship Match @ Chicago
* Conference